Ev Güvenliği için Temel İpuçları

Davetsiz misafirlere ve hırsızlara karşı korunmak için evinizin veya dairenizin güvenliğini artırmak istiyorsanız, tonlarca seçeneğiniz var. Ev güvenlik sistemleri ve cihazlarından daha ekonomik, kendin yap ev güvenlik araçlarına kadar, mülkünüzü korumak için alabileceğiniz birçok proaktif önlem vardır.

Ev güvenliği kontrol listenize yardımcı olmak için, evinizi güvence altına almak ve hırsızları caydırmak için atabileceğiniz en kolay ve en uygun fiyatlı 10 adımı içeren basit bir kılavuz hazırladık.

1. Kapı ve pencerelerinizi güvence altına alın

Kapılarınızı güvenli hale getirinKapı ve pencerelerinizi kilitlemek evinize izinsiz girenlere karşı ilk ve en kolay savunmadır, ancak kaçımız bunu tutarlı bir şekilde yapıyoruz? Hırsızlar genellikle kolay hedefler ararlar ve kilitlenmemiş bir kapı veya pencere tam da bu hedeftir. Evdeyken bile onları kilitli tutmak iyi bir uygulamadır. Evden çıkarken de kapıları ve birinci kat pencerelerini iki kez kontrol ederek hepsinin emniyetli olduğundan emin olun.

Bazı cihazlar eve girilebilecek noktaları takip etmenize de yardımcı olabilir. Kapı ve pencere sensörleri bir kapı veya pencerenin aralık bırakılıp bırakılmadığını takip edebilir ve akıllı kilitler belirli zamanlarda otomatik olarak kilitlenecek şekilde programlanabilir. Bu da bizi bir sonraki ipucumuza getiriyor.

2. Kapı kilitlerinizi yükseltin

Yüksek kaliteli kilitlere sahip değilseniz kapı ve pencerelerinizi kilitlemek yeterli olmayabilir. Öncelikle, tüm dış kapıların sürgülü olduğundan emin olun, böylece davetsiz misafirlerin içeri girmesi daha zor hale gelir. Hazır eliniz değmişken, kapı çerçevelerinizin ve menteşelerinizin bir hırsızlık girişimine dayanacak kadar güçlü olduğundan emin olun – eski kapılar veya açıkta duran menteşeler gereksiz bir risk oluşturabilir. Son olarak, yukarıda da belirtildiği gibi, uzaktan devreye sokabileceğiniz akıllı kilitlere geçebilirsiniz.

3. Bir ev güvenlik sistemi satın alın

Ev güvenliği için ev güvenlik sistemlerini doğru seçmek gerekirBir ev güvenlik sistemi kurmak, davetsiz misafirlerin eve girmesini önlemenin ve eve zorla girilmesi durumunda sizi uyarmanın en etkili yollarından biridir. Veriler, güvenlik sistemi olmayan bir eve zorla girilme olasılığının yaklaşık üç kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Bir davetsiz misafir bir güvenlik kamerası veya güvenlik sisteminiz olduğunu gösteren bir işaret görürse, muhtemelen teşebbüs etmeden geçip gideceklerdir.

Ev güvenlik kameraları, başka bir ev koruma katmanı eklemek için harika bir seçenektir. Güvenlik kameraları, bahçenizde veya ön verandanızda bir hareket olduğunda sizi uyarabilir ve kapı ve pencere sensörleri, birinin evinize girip girmediğini veya girmeye çalışıp çalışmadığını size bildirir. Güvenlik şirketinize bağlı olarak, sizin adınıza kolluk kuvvetlerini de uyarabilirler.

Güvenlik sistemlerinin de çok masraflı olması gerekmez. Kendi bütçenizle kurabileceğiniz bağımsız cihazların yanı sıra çok sayıda uygun fiyatlı güvenlik kamerası ve kendi kendinize yapabileceğiniz harika güvenlik sistemleri bulunmaktadır.

Bir davetsiz misafir bir güvenlik kamerası veya güvenlik sisteminiz olduğunu gösteren bir işaret görürse, muhtemelen teşebbüs etmeden geçip gideceklerdir.

4. Değerli eşyalarınızı saklayın

Bazı hırsızlar potansiyel hedefleri önceden belirleyerek değerli eşyaları ele geçirebilecekleri evlere girmeyi garanti altına alırlar. Sonuç olarak, pahalı eşyalarınızı davetsiz misafirlerin geçerken kolayca görebilecekleri yerlerde tutmaktan kaçınmak en iyisidir. Örneğin, pahalı aletleri veya bisikletleri açıkta bırakmaktan kaçının, garaj kapınızı kapatın ve pahalı elektronik eşyaları, cüzdanları, mücevherleri, nakit parayı ve diğer yüksek fiyatlı eşyaları açık pencerelerin önünde bırakmayın. Meraklı gözleri uzak tutmak için perde veya jaluzi gibi pencere uygulamaları yaptırmayı da düşünebilirsiniz.

5. Dış mekan aydınlatması kurun

Hırsızlar bir eve girerken kendilerini teşhir ediliyormuş gibi hissetmek istemezler ve dış mekan ışıkları tam da bunu yapmaya yardımcı olabilir. Bu suçlar genellikle fırsat suçları olduğundan, dış mekan ışıkları davetsiz misafiri hamle yapmak yerine geçip gitmeye teşvik edebilir. Dış mekan ışıklarınızı sürekli açık tutmak yerine, hareket algıladığında bahçeyi aydınlatan hareket sensörlü ışıklara yatırım yapmayı düşünün. Işık, davetsiz misafiri hazırlıksız yakalayacak ve potansiyel olarak korkutacaktır.

Ekstra bir adım daha atmak isterseniz, piyasada çok sayıda dış mekan güvenlik kamerası bulunmaktadır. Üst düzey cihazlardan bütçe dostu seçeneklere kadar, video-gözetim sisteminizi güçlendirmek sevdiklerinizi ve mülkünüzü olabildiğince güvende tutabilir.

6. Garajınızı kilitleyin

İnsanlar evlerinin güvenliğini sağlamak için çok çaba harcarlar ancak genellikle garajlarını tamamen unuturlar. Ne yazık ki bu, evinize girmenin kolay bir yolu olabilir. Öncelikle, garajınıza açılan normal kapı ve pencerelerin kilitli olduğundan emin olun. Ardından, garaj kapısı açıcınızı birinin çalabileceği şekilde arabanızda tutmak yerine evde tutmayı düşünün. Son olarak, garajınızdan evinize açılan iç kapıyı da kilitli tutmalısınız. Bu şekilde, birisi garajınıza girerse, yine de evinize giremez.

Kapı kilitlerinde olduğu gibi, bir akıllı garaj kapısı açıcı satın almak da bir seçenektir. Bu cihazlar, siz uzaktayken garajınızın durumunu uzaktan kontrol etmenize ve belirli zamanlarda kapanacak şekilde programlamanıza olanak tanır.

7. Sakladığınız anahtar konusunda akıllı olun

sakladığınız anahtarlar konusunda dikkatli olun

Ev güvenliği ile ilgili olarak, anahtarları bıraktığınız yeri hatırlamanızı kolaylaştırmak için herhangi bir şeyi akılda tutmanın sekiz yolu yazımıza göz atabilirsiniz.

Paspasınızın altında veya verandadaki saksının altında bir ev anahtarınız varsa, sakladığınız yeri yeniden düşünün. Davetsiz misafirler yedek anahtarların saklandığı bu popüler yerleri bilirler ve ilk bakacakları yerler de buralardır. Bunun yerine, fazladan anahtarı güvendiğiniz bir komşunuza veya arkadaşınıza vermeyi düşünün. Evinizin dışında bir yedek anahtar bulundurmanız gerekiyorsa, gizli bir şifreli kilit kutusu gibi daha güvenli alternatifler arayın veya en azından kapınızdan uzakta gizli ve beklenmedik bir yer düşünün. Biraz daha fazla dikkat ve farkındalık evinizi güvende tutmak için harika bir eylemdir.

8. Evde biri varmış gibi görünmesini sağlayın

Hırsızların çoğu siz oradayken evinize girmek istemez. Boş bir ev bulmayı ve mümkün olduğunca çabuk girip çıkmayı tercih ederler. Bu nedenle, davetsiz misafirleri önlemenin en iyi yollarından biri, her zaman evde biri varmış gibi görünmesini sağlamaktır.

İş günü boyunca bu, bir iç ışığı veya televizyonu açık bırakmak olabilir. Tatil gibi uzun bir süreliğine evde olmadığınızda, postalarınızı bir komşunuzun ya da aile üyenizin almasını sağlayın, çünkü biriken postalar ev sahibinin bir süreliğine evde olmadığının habercisi olabilir.

Akıllı ışıklar daha da ikna edici bir etki yaratabilir: birçoğu, kişinin evde olduğunu taklit etmek için periyodik olarak açılıp kapanacak şekilde programlanabilir.

9. Kasa satın almayı düşünün

Mükemmel bir dünyada, davetsiz misafirler asla evinize giremez ve böylece değerli eşyalarınızın çalınması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ne yazık ki, en iyi hazırlanmış planlar bile yoldan çıkabilir. Ve davetsiz bir misafirin evinize girme ihtimaline karşı, mümkün olduğunca az şey çalabileceklerinden emin olmak istersiniz.

Öncelikle, nakit para, mücevher, önemli belgeler ve bir hırsızın alıp gitmesini istemeyeceğiniz diğer eşyaları saklayabileceğiniz bir kasa veya kilitli kutu satın almayı düşünün. Elektronik eşyalar gibi daha büyük eşyaları ise kullanmadığınız zamanlarda gizli bir yere koyarak çalınmalarını daha zor hale getirebilirsiniz. Hırsızlar evinize mümkün olduğunca çabuk girip çıkmak isterler, bu nedenle en küçük caydırıcı unsur bile yardımcı olabilir.

10. Ön verandanızda hırsızlığı caydırın

Ev güvenliğinin ön verandanıza kadar uzandığını hatırlamak da önemlidir ve bu da teslim edilen paketlerinizi veranda hırsızlarından korumak anlamına gelir. Sadece ABD’de her yıl milyarlarca paket teslim ediliyor (özellikle tatil sezonunda) ve teslim edilen bu paketlerin çoğu saatlerce gözetimsiz kalıyor ve hırsızları cezbediyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların %43’ü 2020 yılında bir paketlerinin çalındığını bildirmiştir. 2019 yılında bu oran %36 idi.

Veranda hırsızları artarken, eşyalarınızı güvende tutmak için bir sundurma kilit kutusu veya posta kutunuza takılan ve açıldığında sizi bilgilendiren küçük bir cihaz olan posta kutusu sensörüne yatırım yapmak gibi çeşitli yöntemler vardır. Ayrıca, paketlerinizin siz eve gelene kadar gözetimsiz kalmasını önlemek için teslimat sırasında imza almanız da gerekebilir.

Sonuç

Hiç kimse haneye tecavüzün mağduru olmak istemez. Bu kontrol listesindeki ipuçlarını uygulamak, hırsızları caydırmaya ve önlemeye yardımcı olacak ve ailenizi ve eşyalarınızı güvende tutacak ev güvenliği araçlarıdır. Ufaktan başlayabilir ve bu listeden odaklanmak için sadece birkaç şey seçebilirsiniz. Bunları hallettikten sonra kontrol listesindeki diğer maddelere geçebilirsiniz. Yapacağınız her küçük iyileştirme, evinizin ve sevdiklerinizin çok daha güvende olmasını sağlayacaktır.

Kaynak: www.cnet.com

—————–
Bu yazı İstanbul Go Okulu editörlerince yazılmıştır/çevrilmiştir. İstanbul Go Okulu kaynak olarak gösterilmeden kullanılamaz, kaynak gösterilmek kaydıyla ticari olmayan amaçlar için izinsiz kullanılabilir. Ticari amaçlı olarak, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir