Çince Dili Hakkında Merak Ettikleriniz

Nasıl bir dildir? Öğrenmesi kolay mıdır? Öğrenmeye nereden başlamalı?

Sorularınızı Türk Çin Kültür Derneği kurucu üyesi eğitimci Mustafa Karslı sizler için cevapladı.

Çince dili dünyada kaç milyon insan tarafından konuşulmaktadır?

Çin’in nüfusu yaklaşık 1 milyar 300 milyon civarındadır. Çin dışında yaşayan yaklaşık 250 milyon civarındaki Çinli ile birlikte ana dil olarak Çince konuşan toplam 1 milyar 550 milyon kadar kişi bulunmaktadır. Bunların dışında özellikle Uzak Doğu’da bazı ülkelerin ikinci dili olarak da bu dil konuşulmaktadır.

Türk Çin Kültür Derneği kurucu üyesi eğitimci Mustafa Karslı sağ başta yer alıyor.

Tek bir “Çince” var mıdır? Lehçeleri ve çeşitlerinden bahseder misiniz?

Çince’nin ana lehçesi olarak Mandarince de denilen standart kullanılmaktadır. Çin’de ve Tayvan’da bu dil kullanılmaktadır. Ancak yerel lehçeler de bulunmaktadır. Özellikle Guandong bölgesinin dili olan Kantonca en ünlü diğer lehçelerdendir.

Türkçe ile Çince arasındaki en önemli farkları söyler misiniz?

Çince hece dili ve çekimlenmeyen bir yapıya sahip olduğu için oldukça farklı bir dildir. Eğitim aşamasında en önemli unsurlardan biri de tonlamadır. Bu konuya eğitim alırken özellikle dikkat edilmelidir. Aksansız Mandarince konuşan bir öğretmenden ders almak en önemli aşamadır. Türkçe çekimli ve dil bilgisi açısından oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Cümle dizilimi farklıdır. Bu nedenle Çince’nin dil bilgisi kuralları Türkçe’ye göre çok daha kolaydır.

Öğrenmesi zor bir dil midir? “Ben Çince biliyorum” diyebilmek için ortalama ne kadar çalışma gerekir?

Sanıldığı kadar zor değildir. Öğrenirken kelimelerin öğrenilmesi ve kendimize ait cümlelerde kullanılması gerekmektedir. Seviyemizi test ettiğimiz sınav ise HSK (Çince seviye sınavı) sınavıdır. Bu sınav 6 seviyeli bir sınav olup 1200 kelimelik HSK4 seviyesine ulaşan herkes rahatlıkla Çince biliyorum diyebilir. Eğitimlerimizde bu seviyeye ulaşmak için 96 derslik 5 kuru tamamlamak çoğunlukla yeterli olmaktadır. Öğrencilerin çalışma gayreti ile öğrendiği kelimeleri kendi cümleleri içinde kullanmaları süreci etkilemektedir.

Çince dili ile yazılmış yazı ve tabelaları okuyabilmek sanıldığı kadar zor mudur?

Çince yazı ve tabelaları okuyabilmek sanıldığı kadar zor mudur?

Çince öğrenmek gençler ve iş adamları için nasıl bir fayda sağlar?

Profesyonel kariyer açısından büyük önem arz etmektedir. Çince dili bilen personel arayışında olan çok sayıda kurumsal firma bulunmaktadır. Bu lisanı öğrenmekte olan öğrencilerin bir yandan da bu dilin revaçta olduğu sektörleri de incelemelerinde fayda var. Çince konuşan iş insanları Çin’le ticari ilişkilerini çok daha karlı hale getirdikleri ortadadır. Çinlilerle onların dilinde ve Çin yaşam kültürü bilgisi ile iletişim kurmak hem arkadaşlık hem de ticari açıdan önemli bir aşama anlamına gelmektedir.

Çince öğrenmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Çince dili çok zor bir dil değildir. Ancak zaman aldığının bilinci ile kısa sürede başarı hedefinden çok çok sayıda kelime öğrenme gayreti içinde olmalarını tavsiye ederim. Ayrıca çok dinleme yapmaları tonlama sorunu oluşmasının da önüne geçen bir yöntemdir.

 

İstanbul Go Okulu Kadıköy Kızıltoprak adresinde çocuklar ve yetişkinler için Çince kursları devam ediyor.

İstanbul Go Okulu Kadıköy Kızıltoprak adresinde çocuklar ve yetişkinler için Çince kursları devam ediyor.

1 cevap

Cevapla

Yazıyla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Buraya yorumlarınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir